Powrót do rzeczywistości na Metropolitano (2-0)

• Atletico nie dało żadnych szans Valencii, która była zbyt świadoma siebie i w trakcie procesu uczenia się, by pokazać swoje ograniczenia na wielkiej scenie.

Jedną z zalet młodzieńczej Valencii Barajy jest to, że udało im się zbliżyć do Europy pod prąd, rywalizując i kontynuując proces uczenia się, który w niektórych scenariuszach i przeciwko niektórym drużynom, bez uporu i wsparcia Mestalla, otrzymuje przypomnienie surowej rzeczywistości.

Zdarzyło się to już na Bernabéu, a także dziś wieczorem na Metropolitano, przeciwko niszczycielskiemu Atlético de Madrid, które nie dało alternatywy dla bardzo nieśmiałej Walencji, bez niezbędnego przekonania, z jakim pojawili się, gdy ten pojedynek toczył się między równymi sobie na brzegach Manzanares. Były gracz, Samu Lino, i Memphis zabili mecz, który trzymał się drogi życia, gdy Mamardashvili wyciągał kilka trudnych piłek. Porażka sprawiła, że Valencia znalazła się w swojej własnej wojnie, w której nie rozlicza się ani z Europą, ani nie spogląda rozpaczliwie na strefę spadkową.

Simeone, który ma długą pamięć i nie ufa nawet własnemu cieniowi, przypomniał sobie olśniewający początek Valencii na Mestalla w pierwszym etapie rozgrywek i wysłał swoją drużynę z takim samym impetem, aby stłumić jakąkolwiek nutę młodzieńczej odwagi Valencianistas. Atletico poruszało się z piłką w przód i w tył, niczym rozpędzona lokomotywa.

Valencia starała się nie popaść w nieład, ale wcześnie za dużo biegała z dala od piłki, nie przekraczając 30% posiadania. Pepelu przyjmował wszystkie ciosy, z piłkami w brzuch i twarz, od szału gospodarzy. Atletico znalazło sposób na przejście z Samu Lino na skrzydle, dobrze wspieranym przez Memphisa, aby znaleźć ostateczne odniesienie dla wykończenia Griezmanna.

Francuski napastnik niemal nie zdobył dwie bramki w krótkim odstępie czasu przeciwko Mamardashviliemu, bramkarzowi, który staje się coraz ważniejszy na wielkiej scenie. W 16. i 24. minucie Gruzin wyciągnął swoje rękawice, kolana i stopy, aby zapobiec prowadzeniu gospodarzy.

Valencia goniła cienie, przytłoczona szybkimi kombinacjami Atletico w małych przestrzeniach, które nie pozwalały im myśleć, manewrować, a nawet oddychać. W 26. minucie De Paul obsłużył Lino, który lekko odchylił tor lotu piłki, zmuszając Mamardashvilego do gwałtownego szarpnięcia refleksem, czując ukłucie w udzie, które odczuło również (ale w sercu) całe Valencianismo, podczas gdy gracz z Tibilisi został opatrzony.

W tych przerwach, po upływie pół godziny, Atleti odetchnęło, Valencia zauważyła poprawę dzięki zmianie flanki między Diego Lópezem i Franem Pérezem, a gra wydawała się stagnować w fałszywej strefie komfortu dla Valencii, która wykonała pierwszy rzut rożny i rozciągnęła swoje linie. Ale Atleti karało każdą dekoncentrację, każdy najmniejszy błąd. Gdy pierwsza połowa dobiegała końca, Lino przełamał impas, gdy zebrał piłkę w pojedynkę, ścigany z dystansu przez Frana Péreza. Wykorzystując swój instynkt strzelecki złamał defensywę Nietoperzy i władował piłkę do siatki. Na tablicy pojawiło się złowieszcze 1-0.

Valencia próbowała w drugiej połowie podjąć rywalizację. Podopieczni Barajy przesunęli się 20 metrów do przodu, a Atletico, ostrożne, nie gardziło pomysłem cofnięcia się i czekania na wolną przestrzeń. Gra była idealna dla piłkarzy Simeone. Natomiast El Pipo wprowadził Yaremchuka, aby jeszcze bardziej nękać gospodarzy, ale dosłownie kilka chwil później Atletico zabiło spotkanie. W 58. minucie padła druga bramka, która sprawiła, że Valencia nie miałą już czego szukać w meczu. Szybki ruch ze zmianą kierunku przez Koke, napięty cross Nahuela i główka z bliskiej odległości Memphisa, który pokonał Mosquerę, sprawiło, że gospodarze mogli odetchnąć z ulgą i zrewanżować się za porażkę w pierwszym meczu.

Do końca spotkania pozostało pół godziny, w którym przyjezdni próbowali pokazać zranioną dumę, ale było już nieco za późno. Yaremchuk w 67. minucie przetestował Oblaka niskim uderzeniem. Kilkakrotnie Valencia próbowała atakować ze skrzydeł, ale wynik się nie zmienił i podopieczni Barajy wracają do Walencji bez punktów.