źródło: vcf.pl / własne
Klub Sportowy Valencia nabył tereny w Paternie w 1974 roku, podczas prezydentury Francisco Rosa Casaresa. Bez wątpienia było to jedno z najlepszych posunięć ówczesnego prezydenta, który przez cały okres swojego przewodnictwa dążył do modernizacji i unowocześniania zaplecza klubu.
Paterna stała się wielkim osiągnięciem Valencii na przestrzeni lat. Przed pozyskaniem tych terenów zawodnicy trenowali w warunkach niedostosowanych do klasy drużyny. Treningi odbywały się głównie na niewłaściwie przygotowanych boiskach, a tylko okazjonalnie na stadionie Mestalla. Jasnym było, że taka sytuacja nie mogła trwać dłużej. Ros Casares i jego współpracownicy podjęli intensywne starania na rzecz poprawy warunków treningowych, jednak w tamtym czasie większym zmartwieniem kibiców była słaba forma drużyny pod wodzą Alfredo Di Stéfano.
Po licznych i niekończących się dyskusjach władze klubu doszły do porozumienia i zdecydowały się na zakup ziemi za łączną kwotę 70 milionów peset. Sam Ros Casares nie podpisał aktu przekazania tych terenów, ponieważ w tym czasie nie pełnił już funkcji prezydenta Valencii. Ostatecznie, po dokupieniu dodatkowych przyległych obszarów, całkowity koszt transakcji wyniósł 85 milionów peset. Choć Ros Casares nie podpisał samego aktu, wykazał się doskonałym wyczuciem – wiedział, że w przyszłości w pobliżu miała zostać wybudowana obwodnica, co było jednym z powodów wyboru terenu Paterny.
Obecne Miasto Sportu, po przebudowie, zostało oficjalnie otwarte 19 lutego 1992 roku. Przez lata tereny te były przystosowywane do potrzeb pierwszej drużyny oraz akademii piłkarskiej.
Kompleks zajmuje około 180 000 metrów kwadratowych. To nie tylko szkoła dla przyszłych piłkarzy ani miejsce treningowe – mieści się tam także nowoczesne centrum rehabilitacyjne z wieloma pomieszczeniami do rehabilitacji zawodników po kontuzjach. Znajdują się tam również sale do fizjoterapii, jacuzzi, sauna oraz basen. Siłownia, wyposażona w różnorodne urządzenia, służy piłkarzom podczas treningów fizycznych.
Na pierwszym piętrze znajdują się pokoje dla zawodników, salon oraz jadalnia. Jest tam także pomieszczenie, w którym trenerzy mogą analizować nagrania z meczów drużyny oraz materiały służące rozpracowaniu przeciwnika. Szatnie dla pierwszego i drugiego zespołu znajdują się na parterze.
Do głównego budynku przylega trybuna na 3000 miejsc, gdzie kibice często oglądają mecze rezerwowej drużyny Valencii B. Z kolei pierwsza drużyna ma do dyspozycji kilka boisk treningowych, w tym także te, które są pilnie strzeżone. Zaplecze treningowe Valencii nieustannie się rozwija, aby służyć setkom sportowców, którzy korzystają z niego na co dzień. Obecnie Miasto Sportu w Paternie uznawane jest za jeden z najlepszych tego typu obiektów w Hiszpanii, a także za jedną z najlepszych tradycyjnych akademii piłkarskich.