Żółta Łódź Podwodna zatopiła Nietoperzy (1-0)

• Jorge Cuenca, dzięki główce z drugiego rogu, rozstrzygnął napięte, nerwowe derby, które bramkarz Valencii niemal uratował.

Regionalne derby to zawsze wyjątkowy mecz. A tym bardziej w kontekście takim jak obecny, w którym obie drużyny są w końcowej fazie swoich szans na grę w Europie w przyszłym sezonie. W wyrównanym meczu Villarreal miał więcej świeżości w ataku, a Valencia, która również miała swoje okazje, nie oferowała solidności w obronie i stawiała opór tak bardzo, jak tylko Mamardashvili mógł.

Nikt nie chce przegrać takiego meczu. A tym bardziej z europejskimi kartami na stole. Widać to było już w pierwszych minutach, w których gospodarze wraz z przyjezdnymi testowali boisko długimi posiadaniami piłki, które detonowały respekt przed podejmowaniem ryzyka. Tylko błędy w ustawieniu tworzyły luki i to właśnie w tym scenariuszu Villarreal pokazał się jako pierwszy.

Sorloth był pierwszym, który pokazał pazury, ale Cenk, szybki na nogach, przeszkodził Wikingowi w dogodnej pozycji. Zegar tykał, a scenariusz pozostał niezmieniony. Dwie zmarnowane okazje w złym miejscu doprowadziły do dwóch niebezpiecznych zagrań Guedesa, które zakończyły się stratą czasu z powodu złych indywidualnych decyzji, Traeré w pierwszej i samego Guedesa w drugiej.

Villarreal odnalazł swój rytm i momentami oblegał bramkę Mamardashvilego. Gruzin wciąż jednak nie może otrząsnąć się z płaszcza bohatera, w którym grał przez cały sezon. Giorgi odegrał kluczową rolę w strzałach, ratując swój zespół od uderzenia najpierw Mandiego, potem Baenę, a zaraz potem Traeré. Gruzin, gigant jak nigdy dotąd. Valencia była sprytna, świadoma tego, że przeżywa swój najgorszy moment i nadmiernie rozgrywała piłkę, by zniwelować szanse gospodarzy.

Pepelu został osadzony między środkowymi obrońcami, a Valencia ugasiła pierwszy pożar. I nie tylko powstrzymał zagrożenie ze strony podopiecznych Marcelino, ale także pomógł im awansować i zacząć niepokoić Jorgenssena. Najpierw Hugo Duro, który po podaniu od Canósa, które pozostawiło go w sytuacji jeden na jeden z żółtym bramkarzem, próbował naśladować swojego gola przeciwko Getafe, ale jego lob poszybował wysoko, gdy zegar wskazywał 20. minutę. Gayà, po znakomitej kontroli w biegu, wygrał linię końcową i podał do tyłu, ale strzał Sergio był niecelny.

Chaos pod koniec pierwszej połowy

Właśnie wtedy, gdy Valencia była najspokojniejsza, jeden z tych szybkich ruchów łodzi podwodnej, który był ostrzeżeniem w pierwszych minutach, ponownie wywrócił wszystko do góry nogami. Traoré w biegu pokonał Cenka i Gayę, a gdy wszedł w pole karne, lekkie dotknięcie prawej nogi wystarczyło, by upadł na ziemię i Figueroa Vázquez podyktował rzut karny. W tym samym ruchu kapitan Valencianista doznał kontuzji i musiał poprosić o zmianę. Wszystko potoczyło się przeciwko Valencii w ciągu zaledwie jednej minuty, a rzut karny wciąż nie został wykonany.

Álex Baena przygotował się, kopnął prawą nogą i… Giorgi Mamardashvili. Jeśli Meriton chce, by stał się ich kolejnym wielkim nabytkiem, Gruzin z tygodnia na tydzień zyskuje na wartości. Rzadko widuje się już takie oszczędności. Nie tylko odgadł stronę, ale jego rozciągnięcie pozwoliło mu nawet zablokować piłkę i zapobiec wszelkim wątpliwościom. Co za bramkarz! Po kilku szaleńczych minutach tętno nieco spadło, a sędzia odesłał zawodników do szatni.

Cały szacunek, czy też strach, który pozostał w pierwszych minutach meczu, okazał się być niewystarczający na początku drugiej połowy. Żadna z drużyn nie była zadowolona z bezbramkowego remisu i szybko to pokazała. Najpierw Valencia, która ostrzegła gospodarzy dwoma dobrymi strzałami z dystansu Javiego Guerrę i Petera Federico, który wszedł na boisko po przerwie. Villarreal nie dał się zniechęcić i również miał swoje okazje, ale Mamardashvili ponownie zapobiegł bramce Comesañy. Wszystko to w przeciągu ośmiu minut.

Bramkarz Valencii znów genialny, ale sam nie jest w stanie podarować punkty Valencii, która w meczu z Villarreal zbyt wiele straciła z tyłu. Aż w 54. minucie strona Marcelino znalazła właściwą drogę. Stało się to po słabo obronionym rzucie rożnym przez podopiecznych Barajy. Pierwszy strzał Sorlotha został uratowany przez Giorgiego, ale obrona nie zareagowała i Cuenca, który wygrał walkę o pozycję, skierował piłkę do siatki. 1-0.

Ostateczny atak

Mając więcej impetu niż pomysłów, Valencia nie rzuciła ręcznika i pozostała wierna swojemu modus operandi z tego sezonu. Villarreal, który znajdował coraz więcej miejsca, nadal generował zagrożenie z kontry, ale ani w jednym, ani w drugim obszarze nie był precyzyjny. Mecz zamierał, a trzy punkty powędrowały do Villarrealu, który ma teraz 38 punktów i ponownie staje do walki o Europę, przynajmniej o siódme miejsce, jeśli to da im dostęp do Konferencji. Valencia, z 40 punktami i meczem w garści, wciąż pozostaje w walce, choć zapewne nerwowość może się wkraść w młode umysły Nietoperzy.